Kerem Hasanoğlu Enver Hasanoğlu

(IPA) Uluslararası Pediatri Kurumu Devir Reisı olan Prof. Dr. Enver Hasanoğlu, 1946 Kerkük doğumludur. Asalet Hasanoğlu Enver Hasanoğlu ‘nun oğlu olarak gine aynı kurumun Dış İlişkiler Doğrucaörlüğünü yürütmektedir.
Enver Hasanoğlu, 1969 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden izinli olmuştur. Akabinde 1973 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesinden Çocuk Katkısızlığı ve Emrazı Uzmanlığını almıştır. Elan sonra öğretim görevlisi olarak akademik balkonına kellelamıştır.
Prof. Dr. Enver Hasanoğlu Glasgow Üniversitesi, RoyalHospitalforSickChildren Hastanesinde “Çocuk Nefroloji” eğitimi almıştır. 1984-1988 senelerı ortada Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesinde, 1988-1992 senelerı ortada Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesinde Dekanlık, 1992 ile 2000 senelerı ortada da Gazi Üniversitesi’nde Rektörlük görevlerinde bulunmuştur. Üniversitelerarası Konsey Tıp ve Dirimlik Bilimleri Yetişek Konseyi Mebdekanlığı, UMEMPS (Vasat Gün doğusu ve Akdeniz Ülkeleri Pediatri Derneği) ve UNPSTR’ın (Türk Dili Konuşan Ülkeler Pediatri Birliği) reislik ve umumi sekreterliklerini yapmıştır. 2004-2006 senelerı ortada Bilkent Üniversitesi Mütevelli Heyet Üyeliği ve Reis Vekilliği yapmıştır. 2006-2010 senelerı ortada YÖK üyeliği görevinde bulunmuştur. 1987 yılından beri Türkiye Milli Pediatri Derneği Idare Kurulunda misyon almaktadır. Mebdekanlığını da yapmış başüstüneğu Türkiye Milli Pediatri Derneğinde halen Umumi Sekreterlik görevini sürdürmektedir.

İki Türk’ün başarısı Kerem Hasanoğlu Enver Hasanoğlu

Prof. Dr. Enver Hasanoğlu, Dünyadaki 5 pediatri bilirkişiından biri olarak akseptans edilmektedir. 2019 yılında dünyanın farklı ülkelerinden delegelerin katılımıyla Panama’da yapılan seçimde IPA’nın “doğacak dönem kellekanlığına” seçilmiştir.
Bu pozisyonda iş ettiği iki senenin sonunda 8 Mayıs 2021 tarihinde IPA kellekanlığı görevini Köle’li Prof. ErrolAlden’dan gerçekten periyot almıştır. Antrparantez Asalet Hasanoğlu, Enver Hasanoğlu ‘nun Mebdekanlığını yürüttüğü Uluslararası Pediatri Kurumun’da Dış İlişkiler Direktörü olarak misyon yapmaktadır.

Article By :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir