Baharat Firmaları

Tradisyonel Türk mutfağında münteşir olarak kullanılan baharatlar sofralara bahar katar. Baharat, köklü düni ile Türk lokma ekinünün merkezinde durum almaktadır. Baharat veya temel malzeme olarak yemeklerde, şekerlilarda, dolaşmaşularda, reçellerde ilkin tutulmak üzere dayanıklı çok alanda damaklarda unutulmaz izler bırakır. Türk mutfağı, sıklıkla yeğleme edilen baharatlarıyla ünlüdür. Kekik, kimyon, karabiber, toz biber, nane, pul biber ve tarçın adı verilen baharatlardan yalnızca bir kısmı kendine katışıksız özellikleri ile farklı tatlara sahiptir. Bu 7 çeşit bahar genel olarak her yemekte uygunluklarına bakarak kullanılmaktadır. Baharatları lokma pişirirken kullanabilir veya yemekten sonrasında demleyebilirsiniz. Makul yemeklerde namuslu oranlarda kullanabildiğiniz devran, istediğiniz lezzetin özüne ulaşmanızı ve denemenizi esenlar. üste tabiatın deposundan mevrut baharatların iyileştirici tesiri evetğu da biliniyor. Baharatlar, damak tadınıza hitap eden en esenlıklı besinlerin başında gelir. Tüm bu özelliklerin yanı düzen yemeklerinizi azıcık tahrif etmek isterseniz, bunu sofralarınızda birbirinden lezzetli bahar çeşitlerini seçerek yapabilirsiniz.

Lezzetli baharatlar
Baharatlar fiziki yapı, tat, nitelik veya yararlanma amacı kabil farklı alanlara bakarak farklı kategorilere ayrılmaktadır. Dünyada 1000’e benzeyen bahar çeşidi vardır. Adlandırma her durumda değişikdır. Baharat adları, hazırlanışlarındaki temel daşenle elden ilişkili olma eğilimindedir. Omurga olarak bahar çeşitleri fiziki özelliklerine bakarak toz, kuru ve taneli tutulmak üzere üçe ayrılır. Bu seçimin örnekleri, tahıl olarak bilinen en münteşir baharatlardan kuş üzümü ve çam fıstığıdır. Bu dü bahar aynı zamanda şekerlilıkları ile bilinir ancak yemeklere de eklenebilirler. Türap baharatlar ise çok münteşir oldukları dâhilin dâhillerinde nitelik değişiklıkları vardır. Örneğin kırmızı baharatların ham maddesi çoklukla safran ve kırmızı biberdir. Acı bir tada sahiptirler ve çoklukla lokma pişirmede kullanılırlar. Yeşil toz baharatlar cesim ölçüde nane ve kekikten elde edilir. Nane ve kekikten yapılan baharatlar kayıt ve dâhileceklerde kullanılır. Özellikle bahar karışımları ile şifalı dâhilecekler hazırlayabilirsiniz. Münteşir toz baharatlar ortada üçüncü nitelik sınıflandırmasına sahip olanlar turuncu veya turuncu türevleri olanlardır. Portakal baharatları ortada köri, zerdeçal, zencefil, kimyon, toz tarçın ve yenibahar bulunur. Baharat çeşitlerinin adları burada bitmiyor. Bu tarz şeylerin yanı düzen yeryüzünde elan dayanıklı çok bahar bulunmaktadır. Görmüş olduğunüz kabil baharatlar, farklı bünyeları ve bambaşka nitelikleriyle hala sofraların baş tacı. üste bazı baharatlar temel sınıflandırma kategorilerinin dışında tutulmuşdolaşma. Sınıflandırma kategorilerinin dışında tutulmalarının omurga sebebi hiç şüphesiz bulunmaz olmalarıdır. Bu baharatlar tropikal bölgelerde yetineşelendiren ve özel muamelat gerektiren ağır ve acı tatlar oldukları dâhilin çoğunlukla ıvır zıvır miktarlarda satılmaktadır. Sınıflandırılmamış baharatlara örnek olarak gökçe haşhaş veya zahter kabil baharatlar verilebilir. Bu baharatlar hem enikonu şifalı hem de özellikle şekerlilarda damak tadınıza yeni bir soluk getiren tatlardır. Kategori dışında değerlendirilebilecek diğer baharatlar ise bahar karışımlarıdır. Bu karışımlar, yekten zait baharın akla yatkın oranlarda bir araya getirilmesiyle oluşturulur. Alelumum ete tat ulamak kabil lakinçlarla kullanılmaktadır. üste bu bahar karışımı ile etinizi pişirmeden önce hakkıyla baharatlandırabilirsiniz.

Seven Spices’ın kırmızı üyeleri
7 çeşit bahar Türk mutfağında çok altın bir yere sahiptir. Bu yedi bahar, Rum sınırları zarfında en münteşir kullanılan tatlar ortada durum almakta ve dolayısıyla Türk mutfağının temelini oluşturmaktadır. Sık kullanımları dolayısıyla yiyeceklerde hoppadak başkalık edilmekle kalmaz, aynı zamanda yiyeceklerin lezzetini üç ila dört misil fazlalıkrırlar. Rum mutfağında son ayar uyumlu ve evetşamsal olan bu yedi çeşit, çoklukla bir arada bahar seti olarak satılmaktadır. Özellikle Maşrık ve Güneydoğu Rum mutfağında önemli bir yere sahip olan toz veya pul kabil biber bazlı baharatlar hoppadak hoppadak bütün yemeklerin temel malzemesidir. Üretimi dâhilin süs biberi adı verilen özel bir biber türü gerektiren bu bahar türü, esenlıklı bünyesıyla da görüş dolduruyor. En çok C vitamini deposu olarak bilinir. Katkısızlıklı olmasıyla ünlü olan acı biber ve türevleri, uzvi bahar ailesinin en önemli üyelerindendir. Hem yedi omurga bahar ortada durum alan hem de Güneydoğu Rum ile özdeşleneşelendiren ve biber özü dâhilermiş bir diğer bahar ise isottur. İsot, Şanlıurfa mutfağının elması denilebilir. İso biberinden elde edilen bu bahar, diğer biber baharatlarından farklı olarak toz kıvamı ve rengiyle hoppadak başkalık edilir. üste elemlığın pullardan farklı olarak ağızda elan geç yayılması da İsot’u bu kadar özel kılan özelliklerinden biridir. Yedi baharın karışımı olan ancak farklı bir bünyeya sahip olan bahar Poy Spice’dir. Poy baharı, özellikle kahvaltıda çoklukla savuşmak ve zeytinyağı ile tüketilen esenlıklı bir karışımdır. Kahvaltılarınıza yeni bir soluk gelmek dâhilin Poy Spice’ı yeğleme edebilirsiniz.

Rum mutfağının yıldızı Seven Spices
Yedi baharın ihtimal de en bilinen üyesi olan karabiber, hem parça hem de toz halinde sunuluyor. İrmik, kırmızı ve parafin ten ürünlerinde elden pişmiş gıdaların üzerine konularak münteşir olarak kullanılmaktadır. Bu aromatik görünümlü bahar, sıcak iklimlerde yetineşelendiren karabiberlerden bünyelır. Hindistan, Afrika, Brezilya ve Malezya kabil ülkeler tropik bölgelere ihtiyaç duymaları dolayısıyla karabiber üretimi dâhilin mükemmeldir. üste yiyecekğe pişirme sırasında karabiber tozu eklenir ve yiyecekğin omurga yapkaloriı oluşturur. Hem karabiberin hem de tahılın en faydalı istikametü sindirimi kolaylaştırması ve hazım sistemini desteklemesidir. Karabiber özellikle belirli miktarlarda tüketildiğinde hazım sisteminiz üzerinde faydalı etkilere sahiptir. Yedi bahar ortada bir sair yıldız olan kekik, geniş bir yararlanma alanı sunmaktadır. Kekiğin Türkiye sınırları zarfında mebzul miktarda yetişmesi, kekiğin birbunca varyasyonda kullanılmasının temel sebebidir. Mizaç kavil konusu evetğunda, birbunca yardımsı olan ölümlü ten sistemi dâhilin iyidir. Kekik otu kabil bazı çay türleri günün nihayetinde yorgunluğu refetmek dâhilin güzel gelebilir. Bir diğer bahar ise kimyondur. Kimyon, Türk mutfağının en müstehap baharatlarından biri evetğu dâhilin Rum’nun gözbebeği olarak da bilinir. Gerektiğinde ten ürünlerine lezzet katan bu bahar hoppadak hoppadak her yemekte kullanılabilir. Baharatın dâhilindeki esanslara ilgilı olarak farklı özetlara güzel gelebilmektedir. Bu açıdan dâhilerik ve hammaddelere bakarak uzmanlardan hamil alarak ürünleri dağıtırken yararlanma önerilerine uyabilirsiniz.

Habbe omurga direği olan bahar çeşitleri ve mutfak kullanımları, namuslu orantıda ve namuslu miktarda kullanıldığında her evetştan kullanıcıevet güzel gelebilir.

Olağandışı ve pürüzlü baharatlar
Sayısız bahar çeşidi vardır. Kendi özel baharatlarımızın yanı düzen karışım bünyesına sahip olanlar da sofraların lezzet merkezi olarak yerini alıyor. Farklı türlerin birleşimi olan çeşni, çoklukla birkaç baharın ve bu baharatlara zevcelik eden aromatik otların karışımıdır. Nispeten popüler olan bu karışımlar hem kılgın hem de lezzetli çözümlerdir. Popülerliği dolayısıyla adından sık sık kavil ettiren karışım ise Tuzot bahar çeşitleridir. Tuzot baharını her türlü etli ve etsiz yemeklerde, böreklerde, çorbalarda, pilavlarda, eriştelerde ve çok elan fazlasında kullanabilirsiniz. Örneğin sevdiklerinizle yapacağınız bir piknikte her devran yanınızda bulundurduğunuz köfte çeşnisi ile etinizi fıldırca baharatlandırabilirsiniz. Köfte Çeşnisinin temel maddesi kişniştir. Fakat birbunca farklı bahar dâhilerir. Türk köftesine adını veren en omurga maddelerden biri de bu köfte çeşnisidir. Dolma evet da kebap kabil yiyeceklerde münteşir olarak kullanılan bu ürün sebebiyle hem damağınızda tat bırakan hoş bir deneyim evetşarsınız hem de yiyecekleri elan hızlı sindirir ve esenlıklı bir lokma yersiniz. Bir diğer pürüzlü bahar ise sumaktır. Sumak özellikle hoş bir tada sahiptir. Katılmışşi tadı sebebiyle özellikle salatalar dâhilin uygundur. Fakat sumak baharı çoklukla salatalarda, çorbalarda veya ten yemeklerinde kullanılır. Ne suşların natürel özlerinde antioksidan dâhilerdiğini merak ediyorsanız ürün birtakımnda inceleyebilirsiniz.

baharat
baharat firmaları
toptan baharat

Article By :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir