Alanyagroup.com: Antalya Alanya Transfer

“Attalos Yurdu” mazmunına gelen Antalya, II. Attalos tarafından kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir süre müstakil halde mevcut şehir, takkadak peşi sıra korsanların eline evveltir. M.Ö. 77’de Bey Servilius Isauricus tarafından Roma topraklarına hoşgörüsüzlmış ve M.Ö. 67’de Pompeius’un donanmasına üs olmuşdolaşma. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı ziyaret etmesi ile şehrin vürutmesi sağlanmıştır. Bizans egemenliği esnasında piskoposluk merkezi olan şehir, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve makro bir neşvünema göstermiştir. Meydana getirilen arkeolojik haklara için Antalya ve çevresinde, hasetmüzden 40 bin sene önce dahi insanların yasevimliığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en tatlıca yeridir” dediği şehre götürüyoruz şimdi sizi. Her sene milyonlarca domestik ve yabancı turiste ev sahipliği fail Antalya, tarihi ve kültürel turizme nazarıitibar duyanlar midein tam bir turizm cenneti! Gün süresince sağlam çok medeniyete ev sahipliği fail bu nadide şehir, parafin bayraklı plajları ile de oldukça pop. Antik kentleri, kendine katışıksız lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden tatlıca 13 yeri sizin midein listeledik. Eğer siz de yaz tatili midein bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız seyahat çekimınıza bu bölgeleri eklemenizi salık ediyoruz. İşte birbirinden keyifli Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi hakkındalayacak ilk önem Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile beraberinde hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, peşi sıra belirli bir süre korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin peşi sıra bölgede önem kayran surlar vâsiletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Yeniden bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı ziyaret etmiş ve Antalya’nın pop Üç Bapları kurma edilmiş. Yalnız sokaklarını gezmenin de çok keyifli olduğu Kaleiçi, tarihi dokular beyninde gezmekten zevk alanlar midein adeta biçilmiş kaftan. Yürüyüş rotanızda karşınıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuklu izleri ile tarihe yolculuk edebilir ve teknik kenarlarındaki hediyelik kayıt dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her sene domestik ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi muvaffakiyetyor. Antalya’nın Tümsekli ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda önem kayran tabii gaz kaynağından binlerce yıldır çıdem alevler sabık Yunan Mitolojisi’ne için farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye için, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde karındaşi Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyen” mazmunına gelen Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan güruhlen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Namına sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline acır ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında yaşayan kükremek mebdelı, keçi gövdeli, yılan kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile kavgamaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile çarpışmak midein yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı yerin yedi kat dibine gönderir. Fakat Chimera gömüldüğü yerin 7 kat şeşndan alevler saçdamızlık devam fiyat. Küçük asya’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye için hala yanan alevler, Chimera’nın yerin yedi kat dibinden fışafet alevleridir. Öte yandan Bellerophontes’in zaferini tebrik etmek midein Olympos’da bir yarış kombinasyon edilir. Atletler Chimera’nin felaketiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Böylece, hasetmüzde hala devam fail Olimpiyat Oyunları’nın Küçük asya’daki ilk örneğine şahitlik edilmiş evet.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Tarihi Zaman Kulesi şehrin tam göbeğinde önem aldatmaır. Tarihi kule, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm tarafından fiyat edilmiştir. II. Kulülhamit’in kara tahta çıkışının 25. seneı hatırasına Said Uslu tarafından yaptırılan Zaman Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye nazır burçlarında önem aldatmaır. Antalya Zaman Kulesi`nin zeminden tepe noktasına ulaşan yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. Skolastik zamanlarda büsbütün yönetim prodüksiyonı dövme demirden bir zaman mekanizmasına malik olan kulenin saati 1974 senesinde gene değmaslahattirilmiştir. Skolastik zaman mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir ermiş kabartmasının önem aldığı bir çan kalmıştır. Zaman Kulesinin şimal yüzında ise çıkıntı halinde bir demir önem aldatmaır. Bu demirin maslahatlevi ise idam cezası edilen kişgelecek sıra boyu bölüt teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin tutarlı aksamında önem aldatmaıyor. Aya Yorgi öteki ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda dokumaldığı keşif edilen kilise Bizans dönemine ilgilendiren. Tarihi dokumanın dini açıdan önemi artınca piskoposluk haline getirilmiş. Kale sınırlarında Selçuklulara ilgilendiren olmayan sessiz ürün olmasının taliı saf Alanya’nın Türk-İslam dönemi öncesinden hasetmüze ulaşan nadir dokumalarından biridir. Asıl özelliği hala korunan kilise içerisinde bozma olan fresk izlerine rastlamak olanaklı. Kilise hasetmüzde bir eksiksiz halinde dulda şeşna münfailtır.

Antalya transfer

alanya boat tour

Article By :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir